Власники квартир і управителі: де межі відповідальності (ЖЛ)

Багатоквартирний будинок… Як багато у цьому слові – квадратних метрів житла і території, власників квартир і їхніх думок щодо управління спільним майном. Чимало у таких багатоквартирних громадах спільних приводів для радощів, але чимало й проблем, які не завжди швидко вдається вирішити. Особливо, якщо не знаєш, із якого краю братися, або ж не надто хочеться перейматися загальнобудинковими питаннями. Мовляв, чи мені більше всіх треба? Аби таких «гострих кутів» виникало менше, спробуємо у «Темі номера» працювати на їх попередження. Так, комусь інформаційно-роз’яснювальне просвітництво може видатись нудним. Однак часто воно допомагає уникнути безлічі непорозумінь.

Історія цього матеріалу розпочалася ще восени. Тоді ми із колегою на запрошення одного із жителів побували у дворі будинку №90 по вулиці Сумській. Запросили нас подивитися на купу сміття поблизу майданчика для контейнерів твердих побутових відходів. А водночас – і на «задвірки»: бачимо гілля, пляшки, старий одяг, листя. Люди нарікають, що й раніше такі сміттєві купи іноді траплялися, але їх періодично хтось прибирав. На той же час купа лежала вже досить довго, а ладу давати їй наче ніхто й не збирався. Власне, здивувати нас усім цим, особливо й не здивували, але задуматися змусили. У першу чергу над тим, що ось так не має бути. По-друге, що зробити, аби уникнути повторення неподобства у майбутньому? Тоді, спілкуючись із громадою, ми не почули однозначної думки, хто ж має відповідати за прибирання. Хтось це відносить до відповідальності ЖЕКу, хтось – комбінату благоустрою. Тобто хтось, але…

Подібних питань без відповідей у жителів «багатоквартирок» чимало. Усі вони так чи інакше випливають із самого поняття спільної власності. У власника приватного будинку таких питань не виникає – він самотужки прибирає у дворі, освітлює його, доглядає за насадженнями.

Насамперед, спробуємо розмежувати зони відповідальності, тобто, де проходить межа, що розділяє обов’язки самих власників квартир і підприємств із надання послуг. Для початку звертаємося до житлово-експлуатаційної контори. Працівників саме цього підприємства найчастіше можна зустріти у під’їздах і дворах багатоквартирних будинків за наведенням порядку. І, за свідченнями жителів того ж таки будинку №90 на вулиці Сумській, саме це підприємство є управителем у їхньому будинку.

Детальніше…